Kilka dni temu świat obiegła informacja rzekomo potwierdzająca tożsamość anonimowego do tej pory artysty. I to nie byle jakiego artysty, bo najprawdopodobniej jednego z największych fenomenów współczesnej popkultury. Pojawiają się głosy oburzenia wśród fanów zwłaszcza, że Banksy (czy też Robin Gunningham jak się teraz twierdzi) swój sukces zawdzięcza pewnie między innymi otoczce tajemniczości.
Prace Banksy’ego charakteryzują się uderzającymi obrazami w połączeniu z hasłami. Często nawiązuje do politycznych tematów, satyrycznie komentuje wojny, kapitalizm, hipokryzje i chciwość. W jego pracach często występują szczury, małpy, policjanci, członkowie rodziny królewskiej oraz dzieci. Oprócz swoich dwuwymiarowych prac, Banksy jest też znany z instalacji artystycznych. Jeden z najbardziej znanych to żywy słoń pomalowany we wzór z wiktoriańskiej tapety. Wywołał spore kontrowersje wśród obrońców zwierząt.
Inne prace artysty też zwracają na siebie uwagę dzięki drażliwej tematyce i śmiałości ich realizacji. W 2005 roku sporą uwagę mediów zyskały prace Banksy’ego na izraelskim murze granicznym. Znany jest również z wykorzystywania materiałów chronionych prawem autorskim oraz klasycznych obrazów w swoich wywrotowych dziełach. Przykładem tego jest wersja Banksy’ego słynnej serii Nenufarów Moneta, gdzie zamiast kwiatów dryfują śmieci i gruz.
Światowa sława Banksy’ego przekształciła jego dzieła z aktów wandalizmu do rozchwytywanych prac wysokiej sztuki. Dziennikarz Max Foster nazwał rosnące ceny graffiti jako sztuki ulicznej “efektem Banksy’ego”. Zainteresowanie Banksy’m nasiliło się wraz z premierą w 2010 roku dokumentu “Wyjście przez sklep z pamiątkami”. Film, który miał swoją premierę na Festiwalu Filmowym w Sundance, został nominowany do Oscara.
W sierpniu 2015 w mieście Weston-super-Mare w Wielkiej Brytanii Banksy, zapraszając do współpracy innych artystów, stworzył swój największy jak dotąd projekt: Dismaland parodię parku rozrywki z rzeźbami i instalacjami artystycznym, w tej chwili już zamknięty.
Można go kochać lub nienawidzić, ale nie da się zaprzeczyć, że na stałe wpisał się do kanonu współczesnej kultury. Do tego stopnia, że jego prace zaczęto nanosić na ciała w formie tatuaży.